Фібріляція передсердь

Фібриляція передсердя (ФП) (миготлива аритмія) – хаотичний передсердний ритм, коли частота передсердних скорочень може сягати 600 уд в хв ( 350 – 600 уд в хв) і з частотою шлуночкових скорочень до 180 ударів в хв. Це одна з найпоширеніших тахіаритмій. Захворювання може зустрічатися у всіх вікових групах, проте частота збільшується з віком, особливо після 60 років. Близько 50% пацієнтів з фібриляцією передсердя в нашій країні – особи старші 60 років, і більше 30% госпіталізованих у зв’язку з порушеннями ритму серця складають хворі з цією аритмією.

ФП може, як супроводжуватися симптомами, так і протікати бессимптомно, навіть у одного і того ж хворого. Аритмія може виявлятися вперше тромбоемболічними ускладненнями або загострення ХСН, проте більшість хворих з ФП скаржиться на відчуття серцебиття, перебої в роботі серця, болі в грудній клітці, задишку, слабкість, запаморочення або непритомний стан. Вираженість симптомів залежить від ритму шлуночків, функціонального стану організму, тривалості ФП та індивідуальної чутливості пацієнта.

Тормбоемболія – це найгрізніше ускладнення ФП. Воно полягає в закупорці судин кров’яними згустками (тромбами). Для попередження їхнього утворення усі люди з ФП, за умови відсутності проти показів, повинні приймати ліки, які “розріджують” кров (варфарин, аспірин, клопідогрель та інші). Прийом цих медикаментів повинен супроводжуватися ретельним контролем, оскільки вони можуть спровокувати кровотечу. Тому якщо Вам було призначено ці препараити, необхідно ретельно дотримуватись порад вашого лікаря. Важливим елементом в лікуванні ФП є контроль за частотою скорочень серця. Потрібно пам’ятати, що при ФП вимірювати частоту серцевих скорочень потрібно за допомогою фонендоскопа, вислуховуючи тони серця. Арсенал ліків, що застосовується для корекції частоти серцевих скорочень при ФП є досить великим. Дуже важливим, для досягнення позитивного ефекту, є вдалий вибір медикаменту і це залежить багато в чому від пацієнта. Якщо лікар рекомендував Вам прийом якогось із медикаментів, необхідно ретельно за собою спостерігати та інформувати Вашого лікаря про найменші зміни у стані здоров’я. Це може значно підвищити ефективність лікування.

Share