Еволюція європейського харчування.

В.І. Смоляр (професор Національного університету харчових технологій, Київ). – Проблеми харчування, №1(2), 2004. С. 15 – 21.

“В Україні споживання цукру з 1925 року збільшилось у 20 разів. Вважається, що організм людини не зміг пристосуватися до такої великої кількості легкозасвоюваних вуглеводів і це невдовзі проявилося збільшенням захворювань на цукровий діабет та карієс зубів. Надмірне вживання простих вуглеводів негативно впливає також на серцево-судинну систему. Виявлена залежність між вживанням цукру, насичених жирів і смертністю від ішемічної хвороби серця. Особливо вона зростає, коли споживання цукру перевищує 40 кг/рік, тобто 110 г/добу. Виходячи із цих даних, теперішня норма споживання цукру – 100г/добу підлягає перегляду. Адже доведено, що споживання цукру в кількості, яка перевищує 35 г/добу, сприяє розвитку карієсу зубів.

Приготування їжі тепер займає все менше часу, що не завжди позитивно впливає на харчування і стан здоров’я людей. В Європі поширилось використання мікрохвильових печей, парових каструль, сандвіч-тостерів тощо. Справедливій критиці піддається спосіб так званого швидкого харчування (Fast food) в закусочних типу”МакДональдс”або”Боргес Хілл”. Недоліком цього харчування є надмірна кількість жирів та вуглеводів в стравах, що сприяє розвитку ожиріння с разі тривалого їх споживання.

З появою доступної багатьом м’ясної і жирної їжі в ХХ ст.. у Європі виникла традиція так званого”багатого”столу із великою кількістю жирів, що сприяло поширенню серцево-судинних захворювань. До 60-х років ХХ ст.. харчова промисловість Європи рекламувала підвищений вміст жирів у молоці, вершках, багатьох сортах м’яса. Потрібно зауважити, що до кінця ХІХ ст.. тваринні жири у Європі використовувались лише для освітлення. Україна була винятком в цьому процесі. Для нас характерним є значне вживання сала. Дисбаланс харчування при одночасному зростанні кількості тваринних жирів у раціоні жителів Європи призвів до широкого розповсюдження так званих”хвороб цивілізації”. У ХХ ст., коли заміжні жінки стали працювати, зріс попит на м’ясо молодих тварин, яке можна швидко приготувати. Це привело до значної зміни селекційної політики. Для того, щоб прискорити ріст тварин, фермери почали використовувати гормональні препарати та антибіотики, а також седативні препарати при перевезенні їх до м’ясокомбінатів.

Стан харчування людини в котрий раз суттєво змінився. Наслідки невідповідностей між еволюцією людини і новим способом харчування буде вирішувати Homo sapientissimus, тобто Людина розумніша, виправляючи помилки, які натворила сучасна людина.”

Коментар.

Ми далекі від повної аналогії (бо окрім харчування на здоров’я впливають і інші чинники), але замість коментарів можна змінити назву на”Еволюція захворювань у Європі”, де одним з основних факторів, безумовно, буде харчування. У статті наведені лише основні зміни в харчуванні як причини захворювань.

Share