Фітотерапевтичний підхід до лікування неврозів серця.

К.І.Сметаніна, Р.М.Рязанова. – Фітотерапія. Часопис. – N 3, 2004, – с.7-15.

На даний час захворювання серцево-судинної системи превалюють у загальній структурі захворюваності, інвалідизації працездатного населення, смертності. Соціально-економічні проблеми, складна екологічна ситуація, погіршення якості життя, психоемоційні стреси і напруження призводять до розвитку неврозів серця, судинно-дистонічного синдрому.

Невроз серця – це функціональне порушення серцевої і судинної діяльності, що набуває розвитку як один з проявів загального кортико-вегетативного неврозу. Невроз серця є комплексним виразом психоневрозу, вегетативних та ендокринних порушень, і, як правило, супроводжується кардіалгіями – больовими відчуттями в області серця, доволі часто не пов’язаними з патологією серця. Біль у ділянці серця може бути єдиним симптомом серцевого неврозу. Нерідко спостерігаються коливання серцевого ритму у вигляді безпричинної тахікардії, брадикардії або екстрасистолії.

Одна з форм неврозу серця – кардіофобія, або кардіофобічний синдром – психовегетативний синдром як прояв загального неврозу – супроводжується відчуттям прекардіального дискомфорту, наростаючою настороженістю щодо серця, страхом смерті. Важким кардіофобічним синдромом вважається псевдоінфарктний, при якому спостерігається біль в ділянці серця по типу стенокардії, розглядається як наслідок очікування діагнозу інфаркту міокарда, його прогнозу і перебігу. Страх, як правило, супроводжується нападом болю. Важливим фактором при цьому є чітке розмежування псевдо інфарктного кардіофобічного синдрому та нападу болю при інфаркті міокарда, що легко диференціюється ЕКГ-дослідженням.

Аналіз літературних джерел свідчить, що препаратами вибору рослинного походження вважаються ті, до складу яких входять глід, валеріана, собача кропива, пасифлора, м’ята, деревій, звіробій, календула та ін. Фітотерапія спрямована на нормалізацію гіпоталамо-вісцеральних.

Безумовно, фітопрепарати не взаємовідносин, діяльності серцево-судинної системи, сну.можуть повністю замінити терапію фармакологічними синтетичними препаратами, але вони легше переносяться хворими, практично не мають протипоказань і при використанні їх у комплексі з іншими ЛЗ або як доповнення до схем лікування, покращують дію останніх.”

Коментар.

В статті є хороша велика таблиця з фітотерапії при неврозах серця.

Інформація може дати можливість використовувати фітопрепарати як окремо, так і в комплексному лікуванні.

Пригадується серйозна книжка, написана років 105 (!) тому… В ній рекомендувалось приймати настої трав 8 днів, потім робити перерву 8 днів і знову приймати настій на протязі 8 днів.

Можна змінювати прийом фітопрепарату щотижня, повторюючи вживання з тижневою перервою. Наприклад, сім днів прийом валеріани, наступних сім днів – прийом пустинника, потім знову валеріана і т. д.

Share