Рекомендації Європейської ради реанімації

Загальні питання
bombastus
Повідомлень: 7
З нами з: 14 жовтня 2010, 22:34
П.І.Б.: Юрій Шиманський
Місто: Краків
Спеціалізація: анестезіологія та інтансивна терапія
Місце роботи: Клініка нейрохірургії
Посада: лікар

Рекомендації Європейської ради реанімації

Повідомлення bombastus » 18 жовтня 2010, 22:48

Рекомендації Європейської ради реанімації. Досвід впровадження у Польщі. Універсальний алгоритм лікування раптової зупинки кровообігу в світлі останньої актуалізації 2005 року

(Тези виступів представника ПРР на сателітному симпозіумі «Стандарти Європейської Ради Реанімації. Українські перспективи» 15-16 жовтня 2009 року, Київ)Польська Рада реанімації – мультидисциплінарне наукове товариство, що пропагує стандарти реанімації. Створена у 2001 році. Основні напрямки її діяльності – розвиток знань в області рятування людського життя, покращення стандартів надавання невідкладної допомоги, координація діяльності усіх інституцій, зацікавлених реалізацією методів серцево-легеневої реанімації. ПРР – організація нон-профіт, її діяльність базується на громадській активності її членів.

ПРР одна з найбільш активних подібних організацій у Європі, що разом з 32 іншими національними радами входить у склад Європейської ради реанімації.

Рекомендації ЄРР – джерело найбільш актуальної інформації на тему нових способів терапії, що можуть значно покращити результат лікування у невідкладних станах. Рекомендації створені на основі нагромадження та оцінки міжнародних даних, що стосуються серцево-легеневої реанімації, результатах наукових досліджень та працях найкращих світових експертів.

Хвороби системи кровообігу у Європі становлять причину 40% смертей серед осіб віком до 75 років. Раптова зупинка кровообігу – причина понад 60% смертей у дорослих в перебігу ішемічної хвороби серця. РЗК в цих випадках з’являється у механізмі фібриляції шлуночків або шлуночкової тахікардії без пульсу. Єдиний ефективний спосіб лікування цих порушень – виконання дефібриляції. З кожною хвилиною запізнення з дефібриляцією шанси на її ефективне проведення зменшуються на 7-10%. Проведення реанімаційних заходів випадковими свідками у позалікарняній РЗК до часу прибуття кваліфікованої медичної допомоги збільшує шанси на виживання вдвічі.

Універсальний алгоритм спеціалізованих реанімаційних заходів має застосування у більшості випадків зупинок кровообігу. Характеризується простотою навчання, практичністю та легкістю запам’ятовування. Його основні елементи – це негайна інтервенція, натискання грудної клітки та вентиляція у співвідношенні 30:2, вчасна дефібриляція (одиничний розряд), уникання гіпервентиляції (кількість вдихів 8-10/хв.), тривалість циклу 2 хв.

Алгоритм базових реанімаційних заходів: при відсутності правильного дихання або реакції відразу виклич кваліфіковану допомогу, негайно поклади руки на середині грудної клітки потерпілого та розпочни натискання. Натискай з частотою 100/хв, враховуючи силу (4-5 см) та час, потрібний на релаксацію грудної клітки. Скорочуй до мінімуму перерви в натисканні грудної клітки та не витрачай часу на перевірку пульсу. Співвідношення натискань до вдихів 30/2, штучний вдих триває 1 секунду, у дорослих не застосовуємо двох вступних вдихів.

Головна ціль натискання грудної клітки - забезпечення кровотоку мозку та у коронарних судинах до часу появи дефібрилятора та проведення дефібриляції. Правильно виконуване натискання забезпечує лише 25-30% нормального викиду серця. Тому так важливо звести до мінімуму перерви у натисканні грудної клітки та змінювати рятувальників (якщо є можливість) кожні 2 хвилини. Доведено, що натискання, що виконується одним рятувальником після 2 хвилин стає неефективним. При наявності дефібрилятора пріоритет у реанімаційній акції має виконання негайної дефібриляції, якщо є покази.

Рекомендовані енергії для двофазових дефібриляторів 150-200 Дж. Другий та наступні розряди виконуються з енергією 150-360 Дж. Для одно-фазових дефібриляторів як для першого, так і для наступних розрядів енергія становить 360 Дж.

Після виконання одиничного розряду негайно - без перерв на перевірку ритму, пошуки ознак життя чи пульсу - розпочни серцево-легеневу реанімацію та проводь її впродовж 2 хвилин. Після двох хвилин СЛР перевір ритм на моніторі, якщо далі є покази для дефібриляції, виконай розряд.

Адреналін (1 мг) вводиться перед 3 дефібриляцією та далі кожні 3-5 хв. реанімації (кожний другий цикл). Перед 4 дефібриляцією застосовується аміодарон (300 мг).
Лікування у недефібриляційних ритмах включає ефективне виконання СЛР, фармакологічне лікування та виключення та лікування потенційно зворотних причин РЗК.

В рекомендаціях ЄРР підкреслюється роль запобігання РЗК. Більшість лікарняних зупинок кровообігу не є раптовими і несподіваними випадками. Приблизно у 80% випадків можна помітити поступове погіршення стану пацієнта впродовж кількох годин перед зупинкою кровообігу. Створення системи „лікування з випередженням”, згідно з якою при погіршенні стану пацієнта викликається бригада до лікування пацієнтів у критичних станах дозволяє знизити смертність у лікарні та кількість перенесень пацієнтів у відділення інтенсивної терапії. Дії такої бригади часто дуже прості та полягають на впровадженні кисневої та інфузійної терапії, забезпечення прохідності дихальних шляхів.

Стандарти ЄРР також описують методи лікування в гострих коронарних синдромах, у особливих ситуаціях (вагітність, анафілактичний шок, бронхіальна астма, гіперкаліємія), реанімаційні заходи у дітей, новонароджених, етичні аспекти реанімації та принципи навчання реанімації.

Найкращі стандарти не принесуть покращення у виживанні, якщо їх не поєднати з едукацією та практичним застосуванням. Тому головний напрямок діяльності ПРР – широка освітня програма, яка включає також проведення сертифікованих курсів згідно зі стандартами ЄРР.

Рекомендації ЄРР опубліковані на інтернет-сторінках http://www.erc.edu та http://www.prc.krakow.pl Основні схеми надавання першої допомоги, перекладені на українську мову, доступні після короткої реєстрації на сторінці https://www.erc.edu/index.php/doclibrary/en/155/1/
bombastus
Повідомлень: 7
З нами з: 14 жовтня 2010, 22:34
П.І.Б.: Юрій Шиманський
Місто: Краків
Спеціалізація: анестезіологія та інтансивна терапія
Місце роботи: Клініка нейрохірургії
Посада: лікар

Re: Рекомендації Європейської ради реанімації

Повідомлення bombastus » 13 листопада 2010, 18:21


Повернутись до “Загальний форум”

Хто зараз онлайн

Зараз переглядають цей форум: 0 і 0 гостей