Дієта

Лише незначна кількість пацієнтів із захворюваннями серця намагаються поліпшити стан свого здоров’я дотриманням хоча б елементарних правил здорового способу життя. Незважаючи на неодноразові лікарські поради стосовно дієтичних обмежень, ми продовжуємо “забруднювати” наші судини холестериновими включеннями, отруювати власні нирки та печінку токсичними речовинами, виснажуючи їх, випробовуємо легені на витривалість до дії нікотину, а потім, ковтаючи жменями медикаменти, ще й нарікаємо на недосконалість медицини сьогодення. Рідко хто з пацієнтів серйозно замислюється над значенням правильного способу життя у профілактиці та лікуванні артеріальної гіпертензії, ще рідше – прагне подолати недугу силами власного організму. А наслідок – лікарняне ліжко, тривога та неспокій. Згідно зі статистичними даними, якість медичної допомоги визначає стан нашого здоров’я лише на 10 %, а спосіб життя – приблизно на 50 %. Цілком зрозуміло, що спосіб життя має ключове значення для збереження здоров’я. Саме з харчових продуктів організм отримує будівельний матеріал та енергію для реалізації його функцій. Якісний склад їжі, в основному, і визначає стан органів та систем організму. Змінивши своє харчування, збагативши раціон цінними для організму речовинами, ви маєте реальну можливість покращити стан здоров’я, поліпшити якість життя та продовжити його тривалість. Пропонуємо вашій увазі основні правила, яких необхідно дотримуватися при оздоровчому харчуванні:

1. Їжте лише при відчутті голоду, не переїдайте, підводьтеся з-за столу з легким відчуттям голоду.

2. Не споживайте їжу під час психоемоційних навантажень.

3. Останній прийом їжі повинен бути не менше як за 2 години до сну.

4. Добре пережовуйте їжу.

5. Пийте за 5-20 хвилин до прийняття їжі, не запивайте їжу, це забезпечить належну концентрацію шлунково-кишкового соку.

6. Не поєднуйте за один прийом різноманітні страви, багатокомпонентні страви гірше перетравлюються.

7. Дотримуйтесь, по можливості, постів, це дасть змогу поєднати духовне очищення організму з фізичним.

8. Один день у тижні має бути розвантажувальним.

9. У вашому раціоні повинні переважати наступні продукти:

– овочі та фрукти;
– листова зелень;
– цільнозернові каші та вироби з цільного зерна;
– молода кукурудза (у сезон);
– квасоля, горох та інші бобові;
– якісні кисломолочні продукти (кисле молоко, кефір, несолодкі йогурти);
– нерафінована олія;
– яйця (краще домашні);
– риба (містить корисні жири, зокрема класу Омега-3);
– птиця;
– з напоїв – чиста вода, свіжовіджаті соки, напої з сухофруктів, трав’яні чаї.

10. Обмежте вживання:

– солі;
– цукру та виробів, що його містять;
– смажених страв;
– тонізуючих напоїв – кави, чаю, фанти, коли та напоїв, що містять барвники та консерванти;
– копчених виробів (ковбас, сосисок, шинки, тощо);
– білого хліба, булочок, вареників, пельменів, макаронів та інших виробів з білого борошна;
– майонезу, салатних заправок, маргарину, рафінованої олії;
– чіпсів та інших продуктів, які під час готування занурюються в жир, що кипить;
– плавленого та твердого сирів.

Більшість з продуктів, споживання яких необхідно обмежити, позбавлені цінних харчових речовин, таких як вітаміни, мінерали, харчові волокна. Окрім того, деякі з них містять велику кількість неякісних (про що згадувалося вище) жирів, які здатні “відкладатися” в стінках судин, зумовлюючи розвиток атеросклерозу. При смаженні та копченні утворюється велика кількість окисленого, “шкідливого” жиру, який, потрапляючи у кров’яне русло, сприяє розвитку атеросклеротичних змін стінки судини.

Досить небезпечними для серця і судин є транс-ізомери жирних кислот. Надмірна їх кількість міститься у маргаринах, солодощах (шоколад, цукерки, випічка з додатком рослинних жирів), замінниках вершкового масла (спредах), деяких м’ясних виробах. Ізомери жирних кислот можуть утворюватись при тривалій термічній обробці жирів, особливо рослинних (фритюрний жир).

В природі ненасичені жирні кислоти існують, в основному, в цис-формі, і людський організм пристосований саме до цього. Коли ж під час гідрогенізації, змінюється просторова конфігурація структури жирних кислот, утворюються транс-форми, до яких ми не пристосовані (правда, транс-форми жирних кислот в дуже малих кількостях присутні в натуральних жирах як природний компонент).

Споживання великої кількості транс-ізомерів жирних кислот призводить до підвищення “шкідливого” холестерину і одночасно до зниження “корисного” холестерину. Транс-ізомери, вбудовуючись в оболонку клітин організму, порушують їх правильне функціонування зі всіма негативними наслідками (так як вони є неприродною речовиною). Кожна наша клітина містить у своїй оболонці жирову складову. Від того, який за якістю жир вбудується, залежить якість та ефективність роботи клітини. А це може бути і лімфоцит, і еритроцит, і клітини серця або печінки. Гіпертонічна хвороба значною мірою – патологія мембран, тобто оболонок клітин організму. Зарубіжні спеціалісти радять споживати на день жирів у формі транс-ізомерів не більше як 2% від загальної кількості спожитого жиру. З калькулятором їсти важко, тому просто треба уникати продуктів з гідрогенізованими жирами.

Термічно оброблений жир швидше відкладається в організмі, ніж жир у сирому вигляді. Так, сира олія або вершкове масло мають корисний вплив на організм. Після смаження чи тушкування структура масла і олії змінюється і вони легше затримуються в організмі, збільшуючи розмір нашої талії і масу тіла взагалі.

Не завжди правильно прив’язувати кількість калорій до відкладення жиру чи збільшення ваги. Вага може зрости і після поступлення в організм надміру солі, яка буде утримувати воду і, тим самим, збільшувати вагу. Наприклад, сам хліб не має багато калорій, але може мати надлишок прихованої солі.

Надмір солі, затримуючи воду в організмі, збільшує об’єм циркулюючої крові, викликає підвищення артеріального тиску та сприяє прогресуванню серцевої недостатності. Саме тому в рекомендаціях з лікування та профілактики серцево-судинних захворювань неодноразово наголошується на необхідності обмеження вживання солі, особливо пацієнтам з гіпертонічною хворобою та серцевою недостатністю. Окрім звичної кухонної солі, яку ми додаємо до страв, є багато продуктів, які містять приховану сіль у великій кількості. Зокрема, це: ковбаси, пиріжки, консерви, копченості, хліб, сир, солена риба, горішки, чіпси та деякі інші продукти, яких слід уникати при дотриманні дієтичних рекомендацій. Додавання зайвої солі використовується не тільки для покращення смаку, зберігання, але і для збільшення ваги деяких продуктів. Хочемо зазначити, що медикаментозне лікування артеріальної гіпертензії та серцевої недостатності спрямоване також на зменшення рідини в організмі, саме тому використовуються сечогінні засоби (фуросемід, гіпотіазид, урегіт, верошпірон). Обмеження застосування солі в раціоні дозволяє зменшити кількість цих препаратів та сприяє підвищенню чутливості організму до них. Сіль краще споживати кам’яну, темну, а не чистий натрій хлорид, тобто, не білу рафіновану. Замість солі до страв можна застосовувати морську капусту (ламінарію), яка містить також сіль, але морську. Ламінарію можна придбати в аптеках у вигляді сухого порошку. Для покращення смакових якостей їжі використовуються натуральні спеції: перець, гірчиця, насіння кмину, кропу, коріандр, хрін, а також клюква, лимон тощо.

Основні ефекти малосольової дієти:

– втрата зайвої води тканинами;
– відносна перевага калію, магнію в організмі;
– зменшення навантаження на нирки;
– зниження артеріального тиску;
– зменшення схильності судин до спазму.

Однак, безсольова дієта повинна використовуватись обережно. На короткий період вона доцільна (на 1-3 тижні), а на довший період невелика кількість темної солі (в ній не тільки Na і Cl, а також K, Mg, Ca та ін.) навіть необхідна. Сира їжа без солі (овочі, фрукти, соки, молоко та ін.) організму не зашкодить, а до вареної їжі, хоча б періодично, сіль додавати треба.

Існує багато доказів корисного впливу калію при гіпертонії. Чим більше калію в дієті, тим менше шансів мати підвищений тиск, і навпаки. Натрій, який є основним компонентом солі і антагоністом калію, при надмірному поступленні ніби “витискає” калій з організму. Багато калію в листовій зелені, овочах, цільнозернових виробах (в білому борошні переважає натрій і це ще без додавання солі), олійних культурах та деяких інших продуктах. Одночасно в цих продуктах містяться такі необхідні у лікуванні і профілактиці серцево-судинних захворювань речовини, як магній, вітаміни С і Е, клітковина. Під листовою зеленню ми розуміємо не тільки петрушку, кріп, селеру, пір’я цибулі і часнику, любисток, кінзу, базилік, листовий салат, а й дикоростучі рослини, листя яких можна вживати в їжу і які можуть бути ще кращим джерелом біологічно активних речовин (вітамінів, мікроелементів, флавоноїдів і т.п.), оскільки ростуть вони не на виснажених грунтах. До них відносяться: кропива, черемша, кульбаба, первоцвіт, лобода, заяча капуста, чабрець, листя хрону, борщівник та ін. Ці рослини можна використовувати як компонент салатів, як в сирому, так і в термічно обробленому вигляді. З них можна робити також чаї, напари, відвари як для повсякденного вживання, так і з лікувальною метою.

Більшість людей чули про необхідність обмеження вживання солі при лікуванні артеріальної гіпертензії, втім мало хто звертає увагу при цьому на споживання цукру. Слід пам’ятати, що не тільки жири бувають різними, різними є також і вуглеводи. Всі вуглеводи можна поділити на прості і складні. До перших відносяться цукри, алкоголь, а до других – овочі, каші, хліб та ін. Простих вуглеводів слід уникати, а складні вуглеводи необхідні нам для життєдіяльності. Надлишковий цукор в організмі перетворюється в печінці в жирні кислоти, частина яких у вигляді тригліцеридів потрапляє в кров. Хронічне перевантаження цукром призводить до розвитку глибоких порушень обміну речовин, розвитку атеросклерозу та цукрового діабету.

Надмір цукру не прямо, а опосередковано сприяє підвищенню артеріального тиску, і тому бажано обмежити споживання продуктів, які містять прості цукри.

Надмірне вживання алкоголю шкодить організму, і це не викликає сумнівів.

В раціоні має бути достатня кількість клітковини.Клітковина, або харчові волокна – це ниткоподібні частинки, що надають рослинам механічну стійкість та еластичність. Існує чітка кореляція між споживанням харчового волокна та ішемічною хворобою серця, інфарктами. Чим більше в популяціях споживається клітковини, тим рідше в них зустрічаються ці захворювання.

З хімічної точки зору, клітковина – це суміш різних полісахаридів. Харчове волокно прискорює появу відчуття ситості, збільшує об’єм калових мас, має виражені адсорбційні властивості (вбирає в себе і видаляє з організму різні токсини, в тому числі і надмір холестерину), сприяє нормалізації вуглеводного обміну. Зазвичай в раціоні хворих кількість клітковини недостатня. Вона є в рослинній їжі: цільнозернових продуктах, овочах, фруктах, листовій зелені, тобто, зазвичай, споживають клітковину одночасно з вітамінами, жирними кислотами (зерна), мікроелементами.

Необхідна кількість води може бути різною і повинна коригуватись. Діапазон спожитої рідини може коливатись в залежності від умов оточуючого середовища та способу харчування. При дотриманні засад правильного харчування потреби організму в рідині зменшуються, а при нездоровому харчуванні – збільшуються. При вживанні надмірної кількості солі, цукру, білкових страв, зокрема копченостей і т.п. рідина в організмі затримується (явні та приховані набряки), і одночасно зростає потреба у рідині для виведення натрію та продуктів розпаду білку через нирки та шкіру. Отже, потреба у рідині є індивідуальною і залежить від способу життя.

Звертаємо вашу увагу на необхідність усунення закрепів, які прямо чи опосередковано впливають негативно на загальний стан організму і, зокрема, на перебіг гіпертонічної хвороби. Закрепом потрібно вважати випорожнення кишківника рідше ніж 1 раз на добу. Для нормалізації видільної роботи кишківника необхідна оптимальна кількість клітковини, рідини та вітаміну В1. Проносними засобами зловживати не слід.

Є наукові роботи, в яких вказується на опосередкований вплив кишкової флори на появу підвищеного тиску. Ще років 100 тому І. Мечніков вказував на отруєння організму через продукти життєдіяльності мікробів кишківника, як на причину атеросклерозу. Нормалізація мікрофлори кишківника можлива за допомогою дієти та препаратів. Порушення мікробних співвідношень у кишківнику може призводити до вздуття живота, і, як наслідок, підйому діафрагми, що, в свою чергу, затруднює дихання і роботу серця. Також, окрім багатьох впливів на організм, флора кишківника опосередковано впливає на згортання крові.Важливою є корекція мікробного “пейзажу” кишківника, в якому “проживає” не менше 1,5 кг (!) мікробів.

Відомо, що зміна харчування може стати стресом для людини. Ми не ставили собі за мету перехід читача на строгу дієту, а хочемо лише ознайомити з головними складовими здорового способу життя.

Для профілактики, лікування серцево-судинних захворювань організму потрібні різні біологічно активні речовини: вітаміни, мікроелементи та ін. Найкраще отримувати їх з природних джерел, тобто з їжі, хоча при потребі можливий прийом штучних вітамінів.

Хто краде в нас вітаміни та мікроелементи?

Стреси Сильні тривалі переживання не проходять безслідно. А хвороба тільки цього і чекає.

Тютюнопаління Не тільки нищить вітаміни в організмі, а ще й руйнує його.

Фізичні перенавантаження Значні (!) перенавантаження. Тому спокійно починайте або продовжуйте помірні фізичні вправи чи роботу на городі.

Алкоголь Хіба що зрідка, і в малих дозах не є “злодієм”.

Нераціональне харчування Односторонній раціон, надмір копченостей, цукру, жирів, консервантів.

Рафінування продуктів та надмірне їх споживання Давно зауважили – чим більше оброблена їжа, тим більше вона “обробляє” нас.

Наслідки нестачі вітамінів:

– Зниження розумової та фізичної працездатності.
– Погіршення самопочуття.
– Зниження опірності до інфекцій.
– Схильність до захворювань, перехід хвороб у хронічні стани.
– Порушення функції імунної системи.
– Потяг до нездорової їжі.

Для кращого засвоєння інформації про їжу та її вплив на здоров’я, пропонуємо ще раз перелік продуктів, як корисних, так і небажаних.

Корисні продукти: листова зелень, цільнозернові крупи, свіжі овочі і фрукти, пророщені злаки, насіння, горіхи, бобові, риба, трав’яні чаї, свіжовіджаті соки.

І дещо коротший перелік продуктів з протилежними якостями: цукор і солодощі, копченості, тверді сири, вироби з білого борошна, смажені страви, майонез, кетчуп, надмір солі, напівфабрикати.

Як корисні харчі у надмірній кількості можуть шкодити, так і некорисні зрідка, в малій кількості припустимі.

“А як же французи з їх любов’ю до сирів і відомий “французький парадокс” минулих років?” Цим терміном назвали меншу, ніж в інших країнах, подібних за рівнем розвитку, поширеність серед французів серцево-судинних захворювань. Хтось пояснював це впливом вина, хтось іншими чинниками, але тому і назвали “парадокс”, так як однієї явної і чіткої причини не визначили. Але ми про сир. Так, споживають, і всім відомий вислів Шарля де Голя, що важко керувати країною, в якій є 400 видів сиру. Ще до недавна, французи споживали невелику кількість сиру (за даними статистики в середньому грам сорок на добу), переважно на десерт і з великою кількістю не подрібненої, листової зелені та овочів.У когось виникне багато запитань, і одним з них може бути :

Розумне відношення до продуктів, яких бажано уникати, сформульоване в назві статті одного з вітчизняних наукових журналів з харчової промисловості: “Шоколад – це корисна добавка до збалансованоїдієти”. Тобто, при правильному харчуванні відхилення не зашкодять.

Існують також, так би мовити, проміжні продукти щоденного вжитку: молочні продукти (домашній сир, масло, сметана, м’які сири тощо), яйця, олії, м’ясо, сало, різні сорти хліба і т.д. і т.п.

“Вибери краще, а звичка зробить його легким і приємним”. Ми не прихильники складних комбінацій у приготуванні страв, навіть якщо до їх складу будуть входити “здорові” продукти, наприклад, овочеві салати з чорносливом, пророщеною пшеницею, горіхами і т.п. Так само, не можемо рекомендувати й інші страви на зразок соєвих або моркв’яних котлет. Горіхи або пророщену пшеницю можна споживати простіше і засвоюватись вони будуть краще. А котлети не потребують прикметника, бо зрозуміло, з чого вони виготовляються. Не потрібно ускладнювати життя на кухні, вигадуючи різні комбінації і способи. Якщо хочеться бобових, чому б не відварити квасолю і з’істи її з олією та часником, чи додати її до борщу? Так само, відварне або запечене м’ясо з салатом або каша з маслом можуть бути смачними і при цьому також засвояться організмом краще. “Там де просто, там ангелів зі сто” – говорить народна мудрість, і до кулінарії це також відноситься. При такому підході і недільний або святковий стіл дійсно буде святковим з його різноманіттям. Нерідко в нашій свідомості “корисне” асоціюється з “неприємним” і це стосується не тільки їжі. По-перше, це не так, а по-друге, ще до нашої ери було сказано:

Нашою метою є лише ознайомлення з перевагами та недоліками продуктів харчування, їх впливом на атеросклероз та гіпертонію, і ми не надаємо детальних щоденних кулінарних порад та меню.

Відомо багато дієт, призначених для схуднення. На наш погляд, є дуже вдалі і не зовсім. Хотіли б сказати лише про одну з них, так звану “білкову дієту”, яка передбачає споживання переважно білкових страв. Дійсно, коли споживати в основному м’ясо, яйця, сир, можна схуднути і на якийсь час почувати себе краще, але чи додасть це здоров’я (ми говоримо зараз про хворих на ожиріння з гіпертонією, ішемічною хворобою серця)? Адже такий режим харчування призводить до порушення обмінних процесів (наприклад, обміну сечової кислоти), що нашаровується на вже існуючі зміни. Потрібно розрізняти здорове самопочуття і тимчасову “стимуляцію” надміром концентрованої тваринної білкової їжі, яка може призвести до виснаження регулюючих, зокрема видільних систем, тим самим отруюючи організм (гниття білку в кишківнику, утворення великої кількості токсичних речовин, наприклад, скатолу, кадаверину). Сто років тому такий стан називався “токсемія”. У сучасній літературі інтоксикацію внутрішнього походження визначають як “ендотоксемію”, “ендотоксикоз”. Втім, ця аналогія є приблизною, так як в основі її лежить отруєння організму, а точніше – самоотруєння. Заглиблюватись в обговорення ми не будемо, лише повторимо думку, висловлену не одним автором, що гіпертонічна хвороба не є хворобою виключно судин та серця як анатомічних одиниць, а це захворювання всього організму, порушення обміну речовин (незалежно від причин), і регуляція артеріального тиску є засобом для нормалізації процесів обміну. Виходячи з цього, все, що покращує та нормалізує обмін речовин в організмі, сприятиме зниженню артеріального тиску.

Ще раз нагадаємо, що при лікуванні та профілактиці АГ не слід переобтяжувати організм м’ясом, сиром, яйцями, рибою; вживати ці продукти доцільно не частіше одного разу на 1-2 дні з достатньою кількістю овочів та листової зелені, як і не слід перенавантажувати себе жирами та рафінованими вуглеводами. За кількістю “переобтяження” буде різним в 30 і в 60 років.

Share