Прояви артеріальної гіпертензії

При підвищенні АТ можуть виникати головні болі, переважно у потиличній ділянці, головокружіння, запаморочення, погіршення пам’яті, болі в ділянці серця, відчуття серцебиття, пульсації в голові, задишка, пітливість, почервоніння обличчя, оніміння пальців рук та ніг, погіршення зору, носові кровотечі. Якщо підвищений тиск утримується тривалий час, а хворий не лікується чи не дотримується чітко лікарських вказівок, з’являються набряки нижніх кінцівок, важкість у правому підребер’ї, посилюється задишка. Втім, у більшості випадків поява симптомів сигналізує про ускладнення артеріальної гіпертензії.

До моменту виникнення ускладнень, артеріальна гіпертонія “не болить” і, нерідко, протікає безсимптомно.

Тому контролюйте показники свого тиску!

Іноді на прийомі у лікаря хворий губиться і забуває розповісти всі скарги (а інколи лікар не має багато часу). Тому радимо заздалегідь скласти невеликий перелік того, про що необхідно сказати. Часто буває так, що і лікар, і пацієнт знаходяться у цейтноті. У такому випадку зустріч краще відкласти на сприятливіший час. І коли пацієнт знаходить лише 10-15 хвилин для зустрічі з лікарем, очікуючи при цьому на кваліфіковану допомогу, то пригадується давня історія з одним державним діячем. Він вже змінив десятки лікарів, бо вони його не влаштовували. І ось чергова розмова з лікарем у кабінеті цього політичного діяча: “У мене замало часу, так що прошу швидко розібратись в ситуації і призначити мені лікування”. На що лікар відповів: “Тоді лікуйтесь у ветеринара”. З того часу він залишився особистим лікарем цієї людини. Нестача часу, уваги може трапитися і в лікаря. Не ображайтеся, поставтеся з розумінням до ситуації, по можливості відкладіть зустріч.

І на закінчення декілька корисних порад:

– при спілкуванні з лікарем не поспішайте, уважно вислухайте усі його рекомендації;
– не соромтеся додатково перепитати та узгодити незрозумілі рекомендації чи уточнити призначення;
– при візиті до лікаря прагніть найбільш чітко розповісти про всі симптоми, що вас турбують;
– не приховуйте певні аспекти перебігу захворювання, бо це унеможливлює адекватне лікування та може ускладнити перебіг захворювання.

Share