Лікування

В цьому розділі ми маємо на меті ознайомити Вас з медикаментами, які найчастіше призначаються у разі розвитку ішемічної хвороби серця.

Пам’ятайте! Для того, щоб легше орієнтуватися серед величезної кількості сучасних ліків, потрібно знати не торгову назву препарату, а його діючу речовину. На упаковці кожного медикаменту великими літерами написано його назву, а дещо нижче вказується дійова речовина, що міститься у препараті. Наприклад, препарати, що містять дійову речовину – клопідогрель випускаються під різними торговими назвами, а саме: “Плавікс”, “Зилт”, “Атерокард”, “Тромбонет”, “Плагрил” та інші. Еналаприл як дійова речовина входить до складу таких препаратів як “Енап”, “Едніт”, “Берліприл”, “Енагексал”, “Енам”, “Інворил”, “Ренітек” та інші.

І таких прикладів можна навести безліч. Однак, слід відзначити, що препарати, які містять однакову дійову речовину, часто мають різну ефективність. І лише Ваш лікар, знаючи ціну, якість і безпечність кожного препарату, може вибрати оптимальний препарат у Вашому випадку. Прислухайтесь до його поради!

Нерідко лікарі призначають комбіновані препарати, які містять кілька діючих речовин. Наприклад, препарат “Каптопрес” містить каптоприл і гідрохлортіазид, препарат Енап-Н – еналаприл та гідлохлортіазид. Застосування таких комбінованих препаратів дозволяє зменшити кількість таблеток, які приймає хворий протягом доби, а часто і здешевити лікування.

Нині доведено, що лікування може бути ефективним лише в тому випадку, коли існує співпраця і взаєморозуміння між лікарем і пацієнтом. Ви повинні розуміти, з якою метою призначається той чи інший препарат, а отже повинні знати його дійову речовину. Надалі, знайомлячи Вас з ліками, які найчастіше застосовуються в лікуванні ішемічної хвороби серця, ми обов’язково називатимемо дійову речовину ліку.

Основну увагу в цьому розділі ми хочемо приділити препаратам, яків Ви найчастіше застосовуєте в домашніх умовах.

Першими в цьому списку стоять нітрати, до яких належать всім Вам відомі “Нітрогліцерин”, “Нітросорбід”, “Кардикет” тощо. Вони здатні розширювати судини і тим самим зменшувати біль у ділянці серця. Існує два види нітратів, а саме: препарати короткої (нітрогліцерин) і тривалої (нітросорбід) дії. У разі застосування препаратів першої групи Ви швидко відчуваєте полегшення, однак дія ліку є короткочасною. Медикаменти другої групи починають діяти трохи пізніше, але їх дія триває довше.

Існують два основних варіанти призначення нітратів: або планово призначають якийсь із пролонгованих нітратів і за потребою – препарат короткої дії, або застосовують нітрати двох груп лише за потребою.

Запам’ятайте, що Ви завжди повинні мати в кишені препарат короткої дії з групи нітратів. Проте в деяких пацієнтів ці ліки можуть викликати сильні болі голови. В таких випадках нітрати можна замінити іншими ліками, зокрема молсидоміном, або спробувати поєднати їх з прийманням валідолу, що нерідко дозволяє запобігти появі болю голови.

Дуже важливим для Вас є приймання препаратів, що розріджують кров. З цією метою використовують антикоагулянти та антитромбоцитарні препарати. Напевно кожен з Вас отримував гепарин, еноксипарин (Клексан) чи фраксипарин. Всі ці ліки належать до антикоагулянтів і застосовуються в стаціонарних умовах. Для лікування в домашніх (амбулаторних) умовах Вам можуть призначити препарат цієї групи в таблетках – варфарин, фінілін. Великим недоліком антикоагулянтів є те, що їх застосування повинно контролюватися лабораторними показниками, які дозволяють оцінити зсідання крові. Саме тому значно ширше в домашніх умовах застосовують антитромбоцитарні препарати, які не потребують такого контролю і рідше виявляють побічні дії. Найбільш вживаним препаратом цієї групи є ацетилсаліцилова кислота (аспірин, полокард, кормагніл). Крім неї, застосовують такі препарати, як: клопідогрель, тіклопідин. Вони є безпечнішими і використовуються у разі наявності протипоказань до призначення ацетилсаліцилової кислоти, або додатково до неї. Хворі, які перенесли інфаркт міокарда повинні приймати антитромбоцитарні препарати практично протягом всього життя, оскільки вони суттєво знижують ризик розвитку гострого коронарного синдрому. Приймаючи ці ліки, Ви повинні бути уважними, щоб своєчасно помітити ознаки їхньої побічної дії.

Цими ознаками можуть бути: чорний кал, болі у верхній частині живота, або печія, виникнення синців, кровотеча з ясен, червонуватий колір сечі.

У разі появи будь-якої із цих ознак Ви повинні негайно звернутися до лікаря.

Важливими в лікуванні хворих, що перенесли інфаркт міокарда, є препарати групи інгібіторів ангіотензинперетворюючого ферменту (скорочено ІАПФ). Ще зовсім недавно ці препарати застосовувались виключно для зниження артеріального тиску. Однак сьогодні доведено, що у хворих, які перенесли інфаркт міокарда, ІАПФ є ефективними також і за умови нормального та навіть зниженого артеріального тиску. Вони мають захисну дію на міокард і сприяють швидшому відновленню функції серця. До найпоширеніших дійових речовин цієї групи належать: еналаприл, лізиноприл, раміприл, перендоприл,спіраприл. Дозування і частоту застосування цих медикаментів визначає лікар індивідуально.

Хворі, що перенесли інфаркт міокарда, за відсутності індивідуальних протипоказань (бронхіальна астма, брадикардія, низький рівень артеріального тиску тощо), повинні отримувати бета-адреноблокатори. Застосування цих препаратів вимагає від лікаря особливої уваги та ретельності. Ці препарати знижують частоту серцевих скорочень, чим подовжують діастолу (час відпочинку серця) і артеріальний тиск. Пам’ятайте! Нині доведено, що застосування окремих бета-адреноблокаторів (метапролол, бісопролол, корведілол та небіволол) дозволяє продовжити тривалість життя хворим, що перенесли інфаркт міокарда. Слід зазначити, що дозування препаратів цієї групи в процесі лікування потребують корекції. Саме тому Ваш лікар може змінювати дозу бета-адреноблокатора і це зовсім не свідчить про його непрофесійність. Скоріше навпаки, це дозволяє підібрати оптимальний для Вас режим лікування.

Останнім часом все частіше в лікуванні ішемічної хвороби серця застосовують статини. Ще зовсім недавно вважалося, що вони лише сприяють зниженню рівня холестерину у крові. Однак нині доведено, що ці препарати поліпшують перебіг інфаркту міокарда і у разі нормальних показників рівня холестерину у крові. Згідно результатів останніх досліджень, статини можуть сприяти зменшенню розмірів вже наявних атеросклеротичних бляшок. Серед представників цієї групи найбільшого поширення набули: симвастатин, аторвастатин, розувастатин. Всі вони приймаються один раз на добу.

Пам’ятайте! Якщо при застосуванні статинів у Вас з’явилися болі або слабкість у м’язах, треба обов’язково звернутися до лікаря. Для контролю ефективності та безпечності лікування статинами потрібно оцінювати в динаміці деякі показники біохімічного аналізу крові. Ці обстеження періодично призначає Ваш лікуючий лікар.

В лікуванні інфаркту міокарда часто застосовуються препарати метаболічної дії, які поліпшують обмін речовин у міокарді і роблять його стійкішим до ішемії (зменшення кровопостачання). До них належать: триметазидин, мілдронат, тіотріазолін, рибоксин та інші.

Безперечно, викладений вище перелік медикаментів не є повним. Ваш лікар може призначати й інші препарати, виходячи з особливостей перебігу хвороби і власного досвіду.

Пам’ятайте! Довіра до лікаря, розуміння сутності хвороби і потреби тривалого лікування – запорука Вашого успіху.

Share