Коагуляційна і фібринолітична активність еритроцитів та концентрація альфа-токоферолу і вільної і загальної аскорбінової кислоти у хворих на ішемічну хворобу серця.

М.В. Кінах, Н. В Фартушок, О.М. Колінковський, О.Л.Будзінська. (Національний медичний університет ім.. Данила Галицького м. Львів). –”Тромбози в клінічній практиці: профілактика, діагностика, лікування”, / 1-а українська конференція з міжнародною участю. – 2004. С.75 – 76.

Висновки.

1. У 98% хворих ІХС виявлено дефіцит альфа-токоферолу, загальної або вільної аскорбінової кислоти.

2. Коагуляцій на активність еритроцитів підвищена.

3. При гіповітамінозах Е і С еритроцити втрачають властивість стабілізувати гемостаз. Альфа-токоферол є універсальним протектором біомембран від окисного пошкодження, має мембраностабілізуючу дію, охороняючи від окислення SH-групи мембранних білків. Разом з вітаміном С (акробатом) вітамін Е сприяє включенню селену в склад активного центру глутатіонпероксидази, активуючи таким чином ферментативний антиоксидантний захист. Дефіцит вітамінів Е і С приводить до дестабілізації мембран еритроцитів, що сприяє підвищенню їх коагуляційної активності, виходу в кров’яне русло фосфоліпідів і активації прокоагуляційної ланки гемостазу.”

Коментар.

І не тільки альфа-, а й бета-, гама- і дельта-токоферолів, які разом є лише в природніх джерелах і хоча їх менше по кількості, ніж альфа-токоферол, але разом у них ефект значно кращий.

Пам’ятаймо, що”дефіцит вітамінів Е і С призводить до дестабілізації мембран …”. Де знаходяться ці вітаміни – знаємо. Їх дефіцит виникає чи при недостатньому поступленні, чи при збільшенні потреби в них (при курінні, впливу радіації, стресах, споживанні смажених, особливо рафінованих полі ненасичених жирів, надмірного вживання олії та ін.).

Share