Оптимальний вибір антикоагулянта: позиція пацієнта.

Згідно з результатами цікавого і першого у своєму роді дослідження авторам вдалося показати, що пацієнти готові змиритися з більш високим ризиком інсульту та інфаркту міокарда (ІМ), тільки б уникнути потенційного ризику фатальної кровотечі.

З іншого боку, пацієнти, у яких в анамнезі був ІМ або інсульт, при вирішенні, який антикоагулянт приймати, частіше більшу увагу приділяють питанням профілактики перенесених в минулому клінічних подій.

Результати даного дослідження опубліковані 12 листопада в журналі Circulation.

Дивно, але виявилося, що пацієнти воліють приймати препарати, використання яких асоційований з більш низьким ризиком фатальних кровотеч – при цьому вони готові погодитися з підвищенням ризику нефатального інсульту на 2.8%, нефатального ІМ на 2.2% і серцево-судинної смерті на 3.4%, якщо це супроводжується зниженням ризику фатальних кровотеч на 1%.

У дослідження було включено 341 пацієнт із серцево-судинними захворюванням. Саме дослідження було засноване на “теорії багатовимірної корисності”, що використовується в економічному моделюванні. В експерименті приймалося, що “товар” – антикоагулянти варфарин, рівароксабан, апіксабан і дабігатран – характеризуються ефективними результатами (зниження ризику основних серцево-судинних подій) і ймовірністю розвитку побічних ефектів (ризик малих, масивних або фатальних кровотеч).

Виявилося, що значущість фатальних кровотеч для пацієнтів була вищою ніж значущість смерті від серцево-судинних подій, що відрізняється від усталених понять про однакове ставлення до смерті незалежно від причини.

Виявляється, що пацієнти швидше хочуть уникнути фатального кровотечі, ніж серцево-судинної смерті. Так само результати дослідження показали, що для пацієнтів рівнозначні підвищення на 6% ризику великих кровотеч, підвищення на 16% ризику малих кровотеч і підвищення на 1% ризику фатальних кровотеч. Цікаво, що при простому поділі препаратів на “старі” і “нові”, а також опції “взагалі не приймати препарати”, пацієнти на 14% частіше вибирали “новий” препарат, ніж “старий”, і на 28% частіше вибирали “новий” препарат , ніж відсутність антикоагулянту взагалі.

За матеріалами…

Share