Рік 2015 в кардіології. Підводимо підсумки.

ih_151215_cardiology_eoy_800x600

Наближається кінець року, всі підводять підсумки. Пропоную і нам взятися до справи. Кардіологічна наука не стояла на місці. Підсумуємо нові дослідження та перспективи за матеріалами інтерв’ю др. Мандрола. Що ж залишить в історії кардіології 2015 рік?

1. Інгібітори PCSK9 стали ще ближче до реальної клінічної практики. Цього року FDA одобрили ін’єкційні препарати моноклональних антитіл еволокумаб та алірокумаб, які суттєво знижуть рівень ЛПНЩ. Мабуть, це крок вперед. Але ми ще багато не знаємо. Ще не відомо, чи ліки допоможуть знизити рівень інфаркту, інсульту та смертність загалом. Так, найдовший період спостереження – два роки. Віддалені результати нам ще не відомі. Також, не відомо чи це буде економічно обгрунтовано для загальної популяції. Але мабуть це все ж чудовий шанс для лікування пацієнтів зі спадковою сімейною гіперхолестеринемією.

2. Дослідження SPRINT. Його результати активно обговорюються в медичних колах. Контроль артеріального тиску вкрай важливий, але досі ми не знаємо тих ідельних цифр до яких прагнути. У SPRINT порівнювали жорсткий контроль АТ зі зниженням до 120 мм. рт. ст. проти 140 мм.рт.ст у літніх пацієнтів високого ризику. Дослідження було зупинено передчасно через переваги жорсткого контролю ( у другій групі зросла кількість серцево-судинних подій). Але це має свою ціну – більша кількість синкопе, гострої ниркової недостатності, електролітних порушеньу першій групі.
SPRINT виявилось так званим «позитивним» дослідженням, а його результати внесуть корективи в реальну клінічну практику.
Але пам’ятаймо про комплаенс. Жорсткіший конроль тиску вимагає більше препаратів. Багато пацієнтів готові пожертвувати тривалістю життя, в обмін на обмеженення щоденного прийому таблеток.

3. Знову про кофеїн та жири. Немає важливішого для здоров’я, ніж те, що ми їмо. Дебати про те, що корисно, а що ні на основі доказової медицини, підсумували експерти на 570 сторінках. В Американських урядових рекомендаціях здорового харчування незмінно важливим залишили вживання овочів та фруктів, цільного зерна, горіхів, жирної риби. А от що змінилось, так це ставлення до кави – їй дали зелене світло. Помірне вживання кави не шкідливе. Та продукти, що містять холестерин – їх «помилувано». Фокус уваги переведено на трас-жири та цукри.

4. Нове в лікуванні ФП. На думку доктора Мандрола, не пероральні антикоагулянти та абляція, як ми звикли, є головними при обговоренні ФП в 2015. В цьому році вчені повернулися до базового. Дослідження LEGACY та CARDIO-FIT показали на скільки важливий вплив на кореговані фактори ризику. Втрата ваги та заняття спортом потенціюють антиаритмічний ефект ліків. Молоді вчені цьогоріч нагороджені премією АНА за дослідження ARREST-AF, в якому показали як модифікація факторів ризику допомагає змінити електричні та структурні властивості передсердя.

5. Ще одне досягнення – антидоти до нових пероральних антикоагулянтів. За ці роки, більше 70 тис. пацієнтів прийняли участь у дослідженнях ефективності НОАК в порівнянні з варфарином. Смертність менша, порівняно з останнім, але великих кровотеч ніхто не відміняв. Тому, вкрай важливо, що цьогоріч ми отримали ліки – антидоти до НОАК. Так, препарат ідаруцизумаб (Praxbind, Boehringer Ingelheim), специфічний антидот то дабігатрану, в жовтні 2015 отримав схвалення FDA.
А в листопаді 2015, в журналі New England Journal of Medicine опублікували результати профілю безпеки використання препарату андексанет – альфа, антидоту до рівароксабану та апіксабану. Мабуть, скоро теж матиме схвалення FDA.

6. Ну і на закінчення, нове в кардіостимуляції. Ахілесова п’ята сучасного кардіостимулятора – електроди. 2015 почав нову бездротову еру кардіостимуляції. Одночасно два бездротові пристрої цьогоріч зареєстровані FDA. (Both the NanoStim (St Jude Medical) та the Micra (Medtronic))

Share