Діагностика

Для серцевої недостатності притаманні втома, задишка і периферичні набряки (починаються на ногах, більш виражені ввечері, на початкових етапах вранці можуть бути відсутні). Проте для діагностики ці ознаки не вирішальні, оскільки вони притаманні низці захворювань. Окрім цього, симптомами практично не віддзеркалюють ступінь порушення функції серця та прогноз. Підозру на серцеву недостатність потрібно доводити даними лабораторних та, особливо, інструментальних досліджень.

До них належать:

1. Загальний аналіз та біохімічне дослідження крові: анемія може спричинити загострення серцевої недостатності, підвищений рівень гематокриту свідчить про те, що задишка, ймовірно пов΄язана з хворобою легень, вадою серця чи судин. Біохімічне дослідження дозволяє диференціювати СН з нирковою недостатністю, виявляти електролітні розлади та розлади в інших системах.

2. ЕКГ дає змогу оцінити серцевий ритм та провідність, виявити ознаки порушеного кровопостачання та збільшення розмірів серця.

3. Рентгенографія органів грудної клітки дозволяє виявити збільшення розмірів серця, що свідчить про високу ймовірність серцевої недостатності, зміни силуету серця, оцінити легеневі поля, що може допомогти у виявленні набряку легень, а також виключити легеневе захворювання як причину клінічних симптомів.

4. Ехокардіографія дозволяє оцінити насосну функцію серця, диференціювати розширення камер серця, потовщення стінок та випіт в перикард, дослідити функцію клапанів, виявити легеневу гіпертензію.

5. Коронарографія може допомогти встановити причину СН. Зокрема, вона показана для виключення ураження вінцевих артерій при підозрі на дилятаційну кардіоміопатію, а також перед вірогідною реваскуляризацією.

Для ранньої діагностики серцевої недостатності на безсимптомних стадіях необхідне використання CITO TEST NT-proBNP для визначення натрійуретичного пропептиду. Цей білок знаходиться в кардіоміоцитах і вивільняється в кров при наявності надмірного навантаження на серце тиском або об’ємом крові та є раннім маркером серцевої недостатності. Тест оснований на імунохроматографічному методі, об’єктом дослідження є цільна кров, сироватка чи плазма. Він простий у використанні, не потребує ніякого додаткового обладнання, а зчитування результатів проводиться уже через 10 хвилин. Запитайте про тест у Вашого лікаря і пам’ятайте, що передусім профілактика та раннє виявлення серцевої недостатності допоможе зберегти Ваше серце здоровим якомога довше.

Share