Статини в кардіохірургії.

ucm293331

Чи “захищає” статинотерапія нирку від гострого пошкодження? Перше рандомізоване контрольоване дослідження, що перевіряло гіпотезу періопераційного захисту нирок статинами від гострого пошкодження при операції на серці було негативним.

Доктор Фредерік Т Біллінгс (Університет Вандербільта, Нешвілл, Теннессі) і його колеги провели статистичний аналіз невеликих субгруп рандомізованого дослідження the Statin Cardiac Surgery. Результати якого днями обговорювались на сторінках the Journal of the American Medical Association. Зокрема, в 615 пацієнтів, які перенесли операцію на серці та отримували високі дози аторвастатину мали схожу частоту пошкодження нирок з пацієнтами групи плацебо.

Але пацієнти з хронічним захворюванням нирок, що почали отримувати статини безпосередньо періопераційно(за день до чи після операції), мали вищий ризик гострого пошкодження. Тому, за словами автора дослідження, ці дані мають трохи насторожити. Адже, виходить, що пацієнт отримує ризики від превентивної терапії.

Детально з даними аналізу субгруп Ви можете ознайомитися тут. Др. Фредерік Т Біллінгс та співавтори підсумовують: “швидше за все, продовження статинотерапії у осіб, що підлягають операції на серці є безпечним, раціональним, легким та недорогим підходом. Можливо, навіть має ренопротекторні ефекти. Але за нашими даними, якщо ініціювати терапію статинами періопераційно – це може потенціювати гостре пошкодження нирок.”

Ниркова дисфукція після оперативного втручання на серці – актуальна проблеми сучасної кардіохірургії, адже виникає у 20-30% пацієнтів та асоціюється зі зростанням частоти аритмій та делірію в післяопераційному періоді. Також, в цих пацієнтів частіше розвивається порушення ниркової функції в віддаленому періоді.

Share