Студенти-медики не вміють вимірювати артеріальний тиск.

news_17.10.

Враховуючи поширеність артеріальної гіпертензії серед населення у всіх країнах світу, можна подумати, що процедура вимірювання артеріального тиску знаходиться на вершині списку практичних вмінь студентів-медиків. Проте, дослідження, проведене в США нещодавно, доводить протилежне. Лише 1 із 159 студентів правильно виконав всі 11 елементів процедури вимірювання АТ. Цікаво, що середній показник по кількості виконаних елементів – 4,1. Студенти, які брали участь у експерименті, були учасниками щорічної зустрічі членів Американсьої асоціацїі серця, і представляли медичні університети в 37 штатах США.

Критерії оцінювання базувались на рекомендаціях Американської асоціації серця щодо вимірювання артеріального тиску. Таким чином, більше половини студентів правильно розташували манжетку, просили пацієнтів не розмовляти під час процедури і не схрещувати ноги. Набагато менше учасників експерименту звернули увагу на те, чи стоять обидві стопи пацієнта на підлозі, а також просили пацієнтів не користуватись телефоном під час вимірювання і визначили АТ на обох руках. Дуже мала кількість студентів (лише 11 зі всієї групи) дали пацієнту відпочити впродовж 5 хв перед вимірюванням АТ. Це потрібно для того, аби впевнитись, що артеріальний тиск не підвищений після фізичного навантаження.

Звісно, дослідження за своїм дизайном не є ідеальним – не можна робити глобальні висновки, грунтуючись на результатах лише однієї групи студентів, які виконували процедуру на спеціально запрошених пацієнтах. Проте, отримані результати є важливими для аналізу якості навчання практичним навичкам у закладах медичної освіти.

Варто наголосити, що неправильне вимірювання артеріального тиску може суттєво вплинути на результати. Дослідження показують, що схрещення пацієнтом ніг підвищує систолічний тиск на 3-8 мм.рт.ст., неправильне розсташування руки підвищує систолічний та діастолічий тиск на 10 мм.рт.ст. і більше. Неправильне вимірювання АТ може призвести до хибної інтерпретації життєвих показників пацієнта і, як наслідок, неправильного лікування.

Автори дослідження коментують результати наступним чином:“Є 2 причини отриманих результатів дослідження. Перша – це те, що люди думають, що достатньо накласти манжетку на руку, стиснути грушу – і ти отримаєш цифру. Проте проблема в тому, що якщо вам потрібна правильна цифра – все не так просто. Інша причина у тому, як ретельно навчають наших студентів. Цьому потрібно приділяти набагато більше уваги і не пропускати такі важливі клінічні навички, як вимірювання артеріального тиску”.

Джерело…

Share