Вивчення вікових змін еластичності аорти.

Еластичність судин відіграє важливу роль у забезпеченні нормальної функції серцево-судинної системи. Після того як серце викидає порцію крові в аорту, по ній поширюється хвиля. Відбиваючись від точки біфуркації аорти, хвиля повертається назад до серця. У нормі досить еластичні стінки аорти здатні поглинати відбиту хвилю.Проте з віком аорта втрачає свою еластичність, відбита хвиля досягає дрібних судин, що може призводити до різних порушень мікроциркуляції. Точна причина втрати еластичності стінок аорти залишається невідомою. Значна кількість попередніх досліджень вказували на зміни в міжклітинному матриксі як найбільш ймовірну причину. У фокусі уваги інших робіт знаходилися зміни гладкої мускулатури судин.

Метою дослідників з Бостонського університету (США) було з’ясувати роль гладкої мускулатури у втраті еластичності аорти. Для цього було проведено вимірювання механічних властивостей аорти у мишей молодого віку і старих особин. Також вивчався процес фокальної адгезії, порушення якого може призводити до втрати еластичності. З цією метою використовувався метод біомеханічного розширення, за допомогою якого імітувалась деформація аорти.

Результати: Показано, що саме клітини гладкої мускулатури є головним регулятором еластичності судини. Крім того, порушення фокальної адгезії і зниження здатності передачі трансмембранних сигналів з віком призводять до втрати еластичності.

Висновки: На думку дослідників, процеси фокальної адгезії в гладкій мускулатурі судин можна розглядати як потенційну терапевтичну мету для запобігання втрати еластичності і навіть відновлення еластичності аорти у пацієнтів старшого віку.

Джерело…

Share